Ako si uľahčiť jazdu na zimných cestách

Zima je v plnom prúde a mnohých vodičov dokáže nepríjemne prekvapiť na cestách.

V zimnom počasí si vyhraďte na cestu viac času, aby ste sa nedostali do stresu. Pred jazdou sa postarajte o to, aby ste nemali na oknách námrazu. Základom jazdy na snehu či ľade sú zimné pneumatiky, plynulosť a samozrejme nižšia rýchlosť.

Do vozidla si so sebou zoberte nevyhnutné pomôcky, ktoré vám uľahčia jazdu v mrazivých a zasnežených zimných dňoch. Pre bežné osobné vozidlá sú veľmi praktické škrabky s rukavicou, ktorá vás chráni pred ľadovou triešťou či snehom. Očistiť škrabkou treba nielen čelné okno, ale aj bočné pre výhľad do spätných zrkadiel. Nezabudnite ani na zadné okno. S tým vám pomôže vyhrievanie.

Ak je auto zasnežené, odstráňte sneh z celej karosérie, aby sa vám pri brzdení nezošuchol zo strechy na predné okno, ale aj preto, aby ste odlietajúcimi kusmi snehu či ľadu nespôsobili nepríjemnosti iným vodičom. Lopata v aute má v zime veľké výhody. Pomôže vám omnoho rýchlejšie a komfortnejšie vyhrabať svoje auto spod snehovej nádielky.

Pri tuhých mrazoch býva niekedy bezmocná aj tá najlepšia škrabka. Pomôžu jej tekuté rozmrazovače. Tie sa dajú použiť nielen na sklo, ale aj na zamrznuté zámky. Tekutý stierač zas odpudzuje vlhkosť z čelného skla.
Ak máte chladiacu sústavu dokonale tesnú a koncentrát dostatočne silný, nemali by ste mať problémy s dolievaním chladiacej kvapaliny pred zimou.

Ak sa chcete vyhnúť problémom so štartovaním, investujte do špeciálnych prísad. Zimné aditíva bránia tvorbe parafínových kryštálov pri nízkych teplotách, obsahujú tiež látky na absorpciu vody a zlepšujú tekutosť nafty.
Výmena stieračov pred zimou nie je veľkou investíciou a pritom vám môže v zime uľahčiť život. Stvrdnuté či opotrebované stierače nedokážu čistiť čelné okno a nechávajú za sebou nepriehľadné plochy.
Štartovacie káble vám môžu v zime uľahčiť život viac, ako si myslíte. Opotrebované akumulátory dokážu totiž pri nízkych teplotách rýchlo stratiť kapacitu alebo odídu celkom nečakane a bez výstrahy. S káblami potom nie je problém naštartovať auto pomocou energie z cudzieho akumulátora.

Snehové reťaze v zime možno vôbec nebudete potrebovať, no v kritických situáciách vám ich budú iní určite závidieť.

Rešpektujete svoje schopnosti a s rezervou berte schopnosti ostatných vodičov. Udržujte väčší odstup od vozidiel pred vami. Jazdite pomalšie, vyvarujte sa prudkej akcelerácie, náhleho brzdenia a prudkých zmien smeru jazdy, predídete tak rizikovým situáciám.

 

Servisné okienko

Zima a prvý sneh dokáže každoročne zaskočiť nielen cestárov, ale aj samotných vodičov.

Nízke teploty, vysoká vlhkosť, sneh, poľadovica, agresívne soli a posypový materiál na ceste, to sú podmienky, s ktorými vodič musí počítať a na ktoré by mal svoje vozidlo dobre pripraviť.

Pravidelná starostlivosť o vozidlo je zárukou vašej mobility a bezpečnosti.

Pre bezpečnú premávku sú zimné pneumatiky nevyhnutné. Majú výrazne lepšiu priľnavosť a samočistiace vlastnosti. Odporúča sa používať ich v dobe, keď sa vonkajšie teploty pohybujú pod + 7° C. Dôležitá je tiež hĺbka dezénu. Podľa odborníkov by mal mať profil hĺbku najmenej 4 mm.

Brzdová sústava musí pôsobiť na všetky kolesá súčasne a s rovnakou intenzitou. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je všetko v poriadku, kontrola na skúšobnom zariadení je pre brzdy tou najspoľahlivejšou cestou.

Okrem kontroly hustoty a stavu chladiacej sústavy je veľmi dôležitá tiež kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v sústave a eventuálne doplnenie chladiacej kvapaliny. Koncentrácia mrazuvzdorného prostriedku v chladiacej kvapaline musí byť min. 40%.

Mechanici autorizovaných servisných centier Škoda Handy ZŤP prevádzajú všetky prehliadky a práce presne podľa predpisov výrobcu. Môžete sa preto spoľahnúť, že vaše auto na zimnú sezónu dokonale pripravia. Pre starostlivosť o vaše vozidlo sa obráťte na servisné centrá ŠKODA Handy ZŤP najbližšie k vášmu bydlisku. Zoznam ŠKODA Handy ZŤP centier:

AUTO GÁBRIEL, s.r.o.
Ulica osloboditeľov 70, 040 17 Košice-Barca
Tel.: 0918 341 357, www.gabriel.sk

AUTOPROFIT, s.r.o.
Šaľská 743/2, 924 01 Galanta
Tel.: 0903 759 530, www.autoprofit.sk

AUTONOVA, s.r.o.
Priemyselný areál Východ č. 3406, 058 01 Poprad
Tel.: 0907 520 566, www.autonova.sk

IMPA Bratislava, a.s.
Panónska cesta 23, 851 04 Bratislava
Tel.: 0905 030 522, www.impa.sk

IMPA Žilina, s.r.o.
Pri rieke 795/3, 010 01 Žilina-Strážov
Tel.: 0903 538 224, www.impa.sk

PO CAR, s.r.o.
Petrovianska 1, 080 05 Prešov
Tel.: 0903 615 941, www.pocar.sk

Todos Ružomberok s.r.o.
Tatranská cesta 66, 034 01 Ružomberok
Tel.: 0902 941 425, www.todos.sk

Porsche Inter Auto Slovakia, spol. s r.o.
Dolnozemská 7, 851 04 Bratislava
Tel.: 0905 267 539, www.porscheinterauto.sk

 

 

ŠKODA Slovakia Motorsport bude aj v druhej sezóne útočiť na majstrovský titul

ŠKODA AUTO Slovensko aj v tomto roku pokračuje v podpore motoristického športu na Slovensku. Pretekársky tím ŠKODA Slovakia Motorsport vstupuje do svojej druhej sezóny s jasnou ambíciou: obhájiť titul absolútneho Majstra Slovenskej republiky.

Plynový pedál pretekárskeho špeciálu ŠKODA FABIA R5 bude mať aj v tejto sezóne pod kontrolou posádka slovenských šampiónov Martin Koči / Radovan Mozner ml. Tohtoročný seriál majstrovstiev Slovenska v rally už koncom marca odštartuje KOWAX Valašská rally ValMez 2019 vo Valašskom Meziříčí.

Posádka ŠKODA Slovakia Motorsport bude mať od marca k dispozícii aj nové tréningové vozidlo značky ŠKODA, model OCTAVIA RS. Aj to prispeje k ešte efektívnejšiemu tréningu a kvalitnej príprave na tohtoročnú sériu.

Aktuálni majstri Slovenska v rally Martin Koči a Radovan Mozner ml. z tímu ŠKODA Slovakia Motorsport budú aj tento rok jazdiť na automobile ŠKODA FABIA R5. Mimochodom, všetky posádky, ktoré vlani v konečnom poradí skončili na medailových pozíciách, jazdili práve na tomto pretekárskom špeciále. A len pred niekoľkými dňami ŠKODA Motorsport ohlásila, že na medzinárodnom autosalóne v Ženeve (5. – 17. marca 2019) predstaví aktualizovanú verziu toho najúspešnejšieho pretekárskeho automobilu v histórii českej automobilky.

Zmeny sa dotkli nielen vzhľadu, keď automobil prebral hlavné dizajnové prvky z modernizovaného sériového vozidla ŠKODA FABIA, ale získal aj množstvo významných technických inovácií, napríklad preplňovaný motor s objemom 1,6 litra, ktorý má väčší výkon a lepší priebeh točivého momentu. Nová ŠKODA FABIA R5 bude Medzinárodnou automobilovou federáciou FIA homologovaná v druhom štvrťroku 2019.