Cestovanie s chronickou chorobou
Časy, keď dlhodobé, chronické ochorenie znamenalo úplné znemožnenie cestovania, sú za nami. V súčasnosti, by ste sa nemali báť občasných výletov. Dôležitá je ale opatrnosť, a starostlivá príprava.
Spoznávanie cudziny znamená väčšinou relax a zábavu, na druhej strane, nepochybne prináša i stresujúce situácie a zvýšenie fyzických nárokov. Ak máte niektorú z chronických chorôb, mali by ste sa na cestu dôkladne pripraviť, a predísť tak prípadným komplikáciám, ktoré môžu bezstarostnú dovolenku pretvoriť na hrôzostrašný zážitok.
Medzi chronické ochorenia patria: srdcovo-cievne choroby (ateroskleróza, infarkt), rakovina, neurodegeneratívne ochorenia (napr. Alzheimerova, Parkinsonova, choroba atď), astma, cukrovka, epilepsia, duševné poruchy, poruchy autistického spektra, atď.
Tipy, ktoré by vám mali cestovanie uľahčiť:
- Približne mesiac pred plánovaným odchodom, navštívte svojho lekára a uistite sa, či vám zdravotný stav umožní cestovať.
- Odborník s vami skonzultuje i vhodnosť očkovania do danej lokality. Cestovateľ s chronickou chorobou, by mal tiež podstúpiť základné cestovné očkovanie, medzi ktoré patrí vakcinácia proti chrípke, hepatitíde A a B, či pneumokokom.
- Od lekára, by ste si mali nechať vystaviť zdravotnú dokumentáciu s podrobným popisom svojho ochorenia a aktuálneho zdravotného stavu.
- Ak užívate pravidelne lieky, nechajte si predpísať ich dostatočné množstvo, aby vám vystačili v prípade, žeby sa vám pobyt predĺžil.
- Poraďte sa s lekárom, čo si všetko máte pridať do cestovnej lekárničky. Chronické choroby so sebou prinášajú aj riziko infekcie. Poraďte sa, či by nebolo vhodné mať so sebou aj antibiotiká.
- Ak trpíte kardiologickým ochorením, nezabudnite na dostatočnú zásobu nitroglycerínu. V prípade cukrovky, zase inzulínu.
- Nezabudnite na kvalitné cestovné pripoistenie, ktoré vám pokryje prípadné náklady na zdravotnú starostlivosť v zahraničí.
- Okrem svojho lekára, sa tiež poraďte so špecialistom na cestovnú medicínu.