Ako si uľahčiť jazdu na zimných cestách

Zima je v plnom prúde a mnohých vodičov dokáže nepríjemne prekvapiť na cestách.

V zimnom počasí si vyhraďte na cestu viac času, aby ste sa nedostali do stresu. Pred jazdou sa postarajte o to, aby ste nemali na oknách námrazu. Základom jazdy na snehu či ľade sú zimné pneumatiky, plynulosť a samozrejme nižšia rýchlosť.

Do vozidla si so sebou zoberte nevyhnutné pomôcky, ktoré vám uľahčia jazdu v mrazivých a zasnežených zimných dňoch. Pre bežné osobné vozidlá sú veľmi praktické škrabky s rukavicou, ktorá vás chráni pred ľadovou triešťou či snehom. Očistiť škrabkou treba nielen čelné okno, ale aj bočné pre výhľad do spätných zrkadiel. Nezabudnite ani na zadné okno. S tým vám pomôže vyhrievanie.

Ak je auto zasnežené, odstráňte sneh z celej karosérie, aby sa vám pri brzdení nezošuchol zo strechy na predné okno, ale aj preto, aby ste odlietajúcimi kusmi snehu či ľadu nespôsobili nepríjemnosti iným vodičom. Lopata v aute má v zime veľké výhody. Pomôže vám omnoho rýchlejšie a komfortnejšie vyhrabať svoje auto spod snehovej nádielky.

Pri tuhých mrazoch býva niekedy bezmocná aj tá najlepšia škrabka. Pomôžu jej tekuté rozmrazovače. Tie sa dajú použiť nielen na sklo, ale aj na zamrznuté zámky. Tekutý stierač zas odpudzuje vlhkosť z čelného skla.
Ak máte chladiacu sústavu dokonale tesnú a koncentrát dostatočne silný, nemali by ste mať problémy s dolievaním chladiacej kvapaliny pred zimou.

Ak sa chcete vyhnúť problémom so štartovaním, investujte do špeciálnych prísad. Zimné aditíva bránia tvorbe parafínových kryštálov pri nízkych teplotách, obsahujú tiež látky na absorpciu vody a zlepšujú tekutosť nafty.
Výmena stieračov pred zimou nie je veľkou investíciou a pritom vám môže v zime uľahčiť život. Stvrdnuté či opotrebované stierače nedokážu čistiť čelné okno a nechávajú za sebou nepriehľadné plochy.
Štartovacie káble vám môžu v zime uľahčiť život viac, ako si myslíte. Opotrebované akumulátory dokážu totiž pri nízkych teplotách rýchlo stratiť kapacitu alebo odídu celkom nečakane a bez výstrahy. S káblami potom nie je problém naštartovať auto pomocou energie z cudzieho akumulátora.

Snehové reťaze v zime možno vôbec nebudete potrebovať, no v kritických situáciách vám ich budú iní určite závidieť.

Rešpektujete svoje schopnosti a s rezervou berte schopnosti ostatných vodičov. Udržujte väčší odstup od vozidiel pred vami. Jazdite pomalšie, vyvarujte sa prudkej akcelerácie, náhleho brzdenia a prudkých zmien smeru jazdy, predídete tak rizikovým situáciám.